• kontakt@endorfina-kielce.pl
  • +48 509 601 481

Jak wrócić do formy po kontuzji? | Endorfina Kielce

Jak wrócić do formy po kontuzji? Na to pytanie prawdopodobnie próbował odpowiedzieć sobie każdy z was. Kontuzje przytrafiają się bardzo często i to nie tylko u osób uprawiających sport zawodowo, ale także amatorów. Mówimy, że sport to zdrowie- oczywiście, gdyż zmniejsza ryzyko chorób serca i poprawia samopoczucie, jednak tylko w tym wypadku jeżeli ćwiczymy z głową. Najbardziej narażone na kontuzje są: stopy, biodra, kończyny górne, oraz urazy kolan, stawów i więzadeł.

Do najczęstszych przyczyn powstawania kontuzji możemy zaliczyć:

  1. Brak rozgrzewki (Pamiętajcie: Jeżeli nie masz czasu na rozgrzewkę- nie masz czasu na trening!).
  2. Przetrenowanie lub przemęczenie organizmu ( Regeneracja potreningowa jest równie ważnatak samo jak zbilansowana dieta oraz trening).
  3. Zła technika wykonywania ćwiczeń.
  4. Chęć szybkiego powrotu do formy.

Samo leczenie kontuzji, czasami przeciąga się kilka tygodni, a nawet do kilku miesięcy. Ważne jest, aby zapewnić organizmowi należyty odpoczynek, który wpłynie bardzo regenerująco na organizm, co spowoduje szybszą regeneracje i powrót do treningów. Gdy tylko lekarz lub fizjoterapeuta da nam zielone światło, musimy pamiętać o tym, aby nie ponowić sobie kontuzji, gdyż leczenie kolejny raz tego samego urazu jest bardziej długotrwałe i pracochłonne w powrocie do pełnej sprawności.

Trening po kontuzji kolana

Trening po kontuzji- Jak powinien wyglądać?

Po zakończeniu leczenia kontuzji pora na wyczekiwany trening. Na samym początku powinniśmy wzmocnić mięśnie poprzez trening wytrzymałościowy i siłowy. Najlepiej sprawdza się trening z oporem własnego ciała lub praca z mini bandami, gdyż sprawiają opór dla naszego organizmu zmuszając mięśnie głębokie do cięższej pracy, ale zbytnio nie obciążając stawów czy więzadeł.

Trening z taśmami świetnie wzmacnia mięśnie, które będą działać jak tarcza ochronna, dla narządów, które przez jakiś czas sprawiały nam ból i dyskomfort, podczas codziennych aktywności. Wracając do treningów, musimy mieć świadomość tego, że pierwsze treningi muszą być lekkie, obejmujące całe ciało, a przede wszystkim stawimy na poprawną technikę wykonywanego ćwiczenia. Rzucanie na głęboką wodę, potęguje powrót do uszkodzenia dopiero co zregenerowanych tkanek.

Trening po kontuzji

Przy powrotach po kontuzji, należy pamiętać o żelaznej zasadzie- Ból kończy trening. Kategorycznie! Nie mówimy tutaj o typowym bólu wysiłkowym czy pieczeniu mięśni, ale ostry ból zwłaszcza w okolicach kontuzjowanego miejsca na ciele.

Podsumowując

Po powrocie na siłownie mając za sobą dłuższą przerwę trzeba uzbroić się w trzy podstawowe rzeczy: rozsądek, pokorę i cierpliwość.

Powroty są trudne, jednak gdy już uporamy się przez pierwszą fazę regeneracyjną oraz aktywacyjną uszkodzonej tkanki, można osiągnąć wyznaczone cele, wypracować formę i poczuć ogromną satysfakcję z treningu. Nie warto skakać od razu na głęboką wodę, bo mądry i dobrze opracowany plan treningowy powinien rozpoczynać się kilkutygodniowym okresem adaptacyjnym.