• kontakt@endorfina-kielce.pl
  • +48 509 601 481

W czym najlepiej ćwiczyć | Endorfina Kielce

Jeśli chcesz uprawiać sport potrzebujesz wygodnych butów i wygodnego ubrania. Trzeba przemyśleć co jest potrzebne i dokonać mądrych zakupów. Materiały na ubrania sportowe trochę różnią się od materiałów ubrań, które nosimy na co dzień. Są trwalsze, oddychające, wygodne i bardziej dopasowane.

Od tego jaki sport chcesz uprawiać, jaką porą będziesz trenować i gdzie – czy na świeżym powietrzu czy w pomieszczeniu – zależy jakiej odzieży potrzebujesz.

Bardzo ważny jest przy tym materiał, z którego zrobione jest ubranie. Przed zakupem zerknij na metkę lub opis danego produktu na stronie internetowej i zobacz, z czego się składa. Poliester? Polipropylen? Poliamid? Który materiał wybrać?


Polipropylen to materiał wyjątkowo lekki. Jeśli chcemy ubrania, które zapewnią komfort noszenia i wygodę. Tkanina posiada niewielkie kanaliki, które mogą odprowadzać pot w czasie treningu. Dodatkowo, aby wyeliminować zapachy, do takich tkanin dodaje się jony srebra, które działają antybakteryjnie.

W najlepiej trenować

Poliester to materiał bardzo funkcjonalny. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i rozciąganie, nie traci swojego koloru, a przy tym nie wchłania wilgoci, co zapewnia naszemu ciału poczucie suchości. Dzięki niewielkiemu dodatkowi elastanu, tkanina ta staje się bardzo rozciągliwa i przez to jeszcze lepiej dopasowuje się do naszej sylwetki a to bardzo ważne w odzieży sportowej.
W ubraniach z poliestru można ćwiczyć wszędzie, zarówno na sali gimnastycznej czy siłowni, jak i na świeżym powietrzu. Z uwagi na swoje właściwości i fakt, że nie wchłaniają wilgoci, idealnie sprawdzają się jako sportowa bielizna czy odzież wewnętrzna.

Poliamid to sztywna i wytrzymała tkanina, którą również znajdziemy w odzieży sportowej. Materiał jest bardzo podobny do poliestru, tylko trwalszy, ale mniej przyjemny w dotyku. Aby to zmienić, często łączy się go z innymi tkaninami.

W czym najlepiej trenować?

Z poliamidu wytwarza się stroje kąpielowe, bo materiał nie wchłania wody i jest odporny na promienie słoneczne. Sprawdzi się również dla kurtek przeciwdeszczowych.

Bawełna jest tania, powszechnie używana, bardzo wygoda i miękka. Łatwo chłonie pot, ale też łatwo się ją czyści. Ubranie bardziej sportowe, bawełniane powinno mieć domieszkę poliestru –lepiej oddycha i mniej chłonie wilgoć. Bawełniane koszulki, bluzy czy spodnie będą idealne na siłownię czy jogę! Membrana sportowa to materiał, który ma swego rodzaju pory mikroskopijnych rozmiarów, które nie przepuszczają wody, ale pozwalają skórze oddychać. To niemal tkanina idealna dla sportowców – wygodna, odporna, cienka, wiatro i wodo odporna.

W czym ćwiczyć - bawełna

Jak widać wybór mamy duży więc to kolejny dowód na to, że nie ma wymówek 😉 że się nie da, nie ma w czym itp. Ćwiczymy i dbamy o formę w dobrze dobranym ubraniu sportowym, które nie tylko dobrze wygląda, ale i pomaga nam w wielu aspektach.