• kontakt@endorfina-kielce.pl
 • +48 509 601 481

Najlepszy plan treningowy | Endorfina Kielce

Jak trening wpływa na nasze zdrowie

Z pewnością zgodzicie się, że w dzisiejszych czasach życie w stylu fit nie jest już tylko zwykłą modą. To udowodniona naukowo konieczność, która sprawia, że nasze zdrowie i życie stają się lepsze. Wszędzie widzimy produkty eko, bio, itp… Coraz więcej osób zdrowo się odżywia, trenuje regularnie i ogólnie jest fit. Prozdrowotna świadomość społeczeństwa na przełomie kilku – kilkunastu ostatnich lat uległa diametralnej zmianie.

Regularnie rośnie liczba osób dbających o zdrowie i kondycję fizyczną. Rośnie również ilość osób decydujących się na rozpoczęcia swojej przygody z jedną z najlepszych form treningu jaką jest trening na siłowni. Część z nich jako początkujący wybierają najbardziej właściwą drogę i zgłaszają się do trenera personalnego. Inni po przeczytaniu kilku forów sportowych i obejrzeniu filmików instruktażowych stwierdzają, że są gotowi i zaczynają na własną rękę swoją przygodę. Czy takie podejście jest właściwe? Czy w ten sposób nie ograniczają sobie drogi do osiągnięcia zakładanego celu?

Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Podstawowe zasady jak ułożyć plan treningowy:

 1. Przede wszystkim nie kopiuj znalezionych w internecie planów treningowych kulturystów z wieloletnim stażem.
 2. Plan powinien być dostosowany do Ciebie, do Twoich potrzeb i możliwości. Przygotowany pod indywidualny cel, uwzględniający bieżącą formę, stan zdrowia i ewentualne kontuzje czy ograniczenia.
 3. Zakres treningu, grupy mięśniowe, ilość powtórzeń w serii oraz przerwy pomiędzy ćwiczeniami powinna być dobrane zależności od zakładanego przez nas celu.
 4. Każdy trening powinien uwzględniać odpowiednią rozgrzewkę oraz fazę „wyhamowania” po treningu.
 5. Warto włączyć elementy streching’u do każdego treningu. Rozciągnięte mięśnie szybciej się regenerują i znacznie szybciej reagują na bodźce treningowe
 6. Treningi powinny być cyklicznie zmieniane tak aby wykorzystać pełen potencjał naszych możliwości. Należy mieszać ze sobą okres budowania masy mięśniowej, siły, pracy nad rzeźbą czy tez redukcji tkanki tłuszczowej. Najlepiej zmieniać lub chociaż nieco modyfikować trening co 6-8 tygodni.
 7. Sesja treningowa powinna trwać 45-90 minut. W zależności od okresu i zaawansowania treningowego
 8. Ważniejsza jest jakość treningu niż długość.
 9. Szczególnie na początku należy przykładać szczególna uwagę do poprawności wykonywanych ćwiczeń. Odpowiednia technika daje gwarancję szybszych rezultatów oraz znacznie zmniejsza ryzyko nabawienia się kontuzji.
 10. W planie treningowym należy uwzględnić wszystkie partie mięśniowe. Częstym błędem początkujących (i nie tylko!) jest trenowanie tylko wybranych grup mięśni z pominięciem innych. (Najczęściej taki los spotyka mięśnie nóg. Wielu trenujących z różnych powodów je pomija…) Nie rób tego nie tylko dlatego żeby móc cieszyć sie proporcjonalną budową ciała. Jest jeszcze jeden ważniejszy powód.. trening nóg podnosi znacznie poziom testosteronu w organizmie. A więcej testosteronu to więcej czystej masy mięśniowej, mniej tkanki tłuszczowej ..

Nie kopiuj planów treningowych gwiazd kulturystyki


Jednym z częściej popełnianym przez początkujących błędów jest próba wykorzystania dostępnych w internecie planów treningowych np. gwiazd kulturystyki. – Widzimy jakiegoś świetnie zbudowanego faceta lub wysportowaną gwiazdę fitness i myślimy sobie „skoro on/ona tak wygląda i tak trenuje to znaczy, że ja też powinienem trenować.” Takie podejście to niestety najgorszy błąd jaki możecie zrobić na starcie swojej przygody z treningiem siłowym i nie tylko siłowym. Wybierając taki plan treningowy najpewniej zapominacie, że zawodnicy Ci trenują latami, są zdecydowanie na innym etapie rozwoju sylwetki niż Wy. Ich mięśnie wymagają zupełnie innego podejścia, zupełnie innych bodźców i zupełnie innego treningu niż mięśnie osoby początkującej. Całkowicie inaczej się odżywiają, inaczej regenerują, stosują szereg różnego rodzaju odżywek.. A przede wszystkim doskonale wiedzą jak poprawnie i w sposób najbardziej skuteczny wykonywać dane ćwiczenia. Wiedzą jak dobierać ciężary i jak wykorzystywać „pewne sztuczki” techniczne do intensywniejszego zaangażowania mięśni. A wiedzą to wszystko bo kiedy zaczynali stosowali się do punktów wymienionych powyżej, a w szczególności do pkt 9:)

Oczywiście, nie każdy plan treningowy znaleziony w internecie to zły plan treningowy. Korzystając z gotowca na oko ocenianego przez nas jako dobry, mamy szanse na dwa scenariusze: albo wybrany na czuja plan okaże się strzałem w dziesiątkę albo okaż się kompletna klapą. Jak myślicie na którą opcję są większe szanse?:)

Plany treningowe w Endorfinie


Najłatwiejszym sposobem zdobycia planu treningowego jest zwrócenie się do jednego z naszych doświadczonych instruktorów, którzy dzięki bogatemu doświadczeniu i indywidualnemu podejściu są w stanie przygotować odpowiedni, a co za tym idzie skuteczny plan treningowy.

Plan treningowy Endorfina