• kontakt@endorfina-kielce.pl
  • +48 509 601 481

Chcesz schudnąć? Trenuj i jedz dużo białka! | Endorfina Kielce

  • Home
  • Dieta
  • Chcesz schudnąć? Trenuj i jedz dużo białka!

Chcesz schudnąć? Trenuj i jedz wystarczająco dużo białka!

Większość z nas kiedy planuje zrobić coś z niechcianą tkanką tłuszczową w pierwszej kolejność drastycznie ogranicza ilość i wielkość spożywanych posiłków, stosując zasadę „M. Ż.” Takie podejście powoduje skokowe obcięcie ilości spożywanych kalorii (co nie jest złe) ale również (co już nie jest dobre) witamin, substancji odżywczych, protein, minerałów… Krótko mówiąc wszystkiego co po części dla organizmu jest złe ale niestety także tego co dobre i niezbędne.


Zatem – jak już pewnie się domyślacie pierwszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę podczas planowania czy też stosowania diety redukcyjnej powinno być to aby ograniczyć w diecie to co jest zbędne ale pozostawić w niej do co niezbędne dla naszego organizmu…
Jednym z takich elementów, który jest niezbędny dla naszego organizmu i budowania szczupłej, wysportowanej sylwetki jest białko. Zwiększona podaż białek w diecie przy jednoczesnym ograniczeniu tłuszczy i węglowodanów przyczynia się do przyśpieszenia metabolizmu, zwiększania redukcji tkanki tłuszczowej oraz poprawy jakości masy mięśniowej, a co za tym idzie wyglądu naszego sylwetki. Oczywiście odpowiednio przygotowaną dietę warto wspomóc odpowiednim treningiem. W Endorfinie możesz trenować na siłowni lub wybrać jedne z wielu oferowanych przez nas zajęć grupowych. Jesteśmy przekonani, że u nas znajdziesz zajęcia idealne dla Ciebie.

Nie ważne czy planujesz spalanie tkanki tłuszczowej czy też budowanie masy mięśniowej – jeśli chcesz przyśpieszyć efekty – zwiększ spożycie białka w diecie!

Siłownia Endorfina

Dlaczego białko ma kluczowe znaczenie przy utracie wagi i skąd mogę wiedzieć czy spożywam odpowiednie ilości tego składnika?

Zapewne wielokrotnie słyszeliście, że białko doskonale nadaje się do budowania mięśni, że jest to niezbędny składnik diety każdego kulturysty. Ale czy wiecie, że odpowiednia ilość białka w diecie może pomóc Ci schudnąć? Aktualne badania naukowe jednoznacznie wskazują, że dieta wysokobiałkowa może być bardzo skuteczna i wspomaga redukcje tkanki tłuszczowej.

• Dieta wysokobiałkowa zapewnia odpowiedni budulec dla tkanki mięśniowej (w postaci aminokwasów), który niezbędny jest w organizmie aby zapewnić utrzymanie istniejących i budowę nowych włókien mięśniowych. Krótko mówiąc, dostarczone białko trawione jest do aminokwasów, z których nasz organizm buduje i utrzymuje już wybudowane mięśnie. Bez odpowiedniej podaży aminokwasów nie ma mowy o utrzymaniu istniejących już mięśni, o budowie nowych już nawet nie wspominając. A odpowiednia ilość mięśni jest kluczowa dla skutecznego redukowania tkanki tłuszczowej. Im więcej masz mięśni, tym więcej kalorii „spoczynkowo” spalasz w ciągu dnia. Mięśnie umożliwiają również angażowanie się w większą aktywność fizyczną (wydajniejszy trening), która z kolei spala więcej kalorii i koło się zamyka:) To proste: więcej podniesiesz – więcej kalorii spalisz
• Kiedy zjadasz posiłek wysokobiałkowy czyli dostarczasz kalorie w postaci białka, Twoje ciało spala aż 20-35 procent tych kalorii w samym tylko procesie trawienia.
• Badania wykazały również, że dieta wysokobiałkowa pomaga tłumić apetyt i może być łatwiejsza do trzymania niż inne diety
• Zwiększone spożycie białka może również wspomagać redukcję masy ciała, poprzez wspieranie „zdrowego” poziomu glukozy we krwi, a także pomagając kontrolować głód.

Białko w diecie potrzebne jest niezależnie od tego czy budujesz masę mięśniową czy też Twoim celem jest redukcja tkanki tłuszczowej.

Co ta dieta białkowa właściwie oznacza?

Spokojnie:) dieta wysokobiałkowa nie oznacza, że mamy jeść tylko i wyłącznie białko, zjadać 3 razy dziennie pierś z kurczaka i 2 x dziennie tuńczyka.
Bycie na diecie wysokobiałkowej oznacza, że należy stosować od 1,3 g do 2,3 g białka na kilogram wagi ciała. Inaczej mówiąc białko powinno stanowić około 25-45 procent dziennego spożycia kalorii. Co oznacza w przeliczeniu na wagę, że osoba ważąca 60kg powinna w swojej diecie dostarczyć między 78g a 138g białka z pożywienia. Najlepiej zacząć od dolnej granicy i stopniowo zwiększać dzienne spożycie białka, jednocześnie ograniczając węglowodany.

Jakie są najlepsze źródła białka?

Najlepsze źródła białka dla osób chcących redukować tkankę tłuszczową muszą być bogate w składniki odżywcze, pełnowartościowe i najlepiej niskotłuszczowe. Ważne aby były to białka „pełnowartościowe” czyli takie, które zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy w odpowiednich ilościach. Najlepsze źródła białka z pożywienia to:

  1. Jajka
  2. Wołowina, mięso z dziczyzny
  3. Ryby i owoce morza
  4. Kurczak i drób
Odżywka białkowa

W sytuacji kiedy z samego pożywienia ciężko jest uzupełnić wymagane zapotrzebowanie na białko warto sięgnąć po odżywkę białkową. Dostępne w różnych smakach koktajle proteinowe stanowią doskonałe źródło białka do uzupełnienia naszej diety. Warto wybierać odżywki wysokobiałkowe wytworzone w oparciu o koncentrat lub izolat białka serwatkowego.
Koktajle białkowe dostarczają nam niezbędne ilości protein ale także spełniają jeszcze jedną funkcję: ich często doskonałe smaki przydają się w sytuacji kiedy mamy wielka ochotę na coś dobrego i słodkiego
Jeśli nie wiesz jaka odżywka białkową będzie dla Ciebie najlepsza zapytaj o radę jednego z naszych instruktorów.